''AKLIN YOLU BİRDİR '' Mİ?

Akıl  bireyin zekasını,düşünebilme gücünü kullanmasıdır,kullanma oranıdır. Akıl  öznel bir nitelik,öznel bir yorumlama, algılamadır.bireyler akıllarını  aynı biçimde,aynı oranda,aynı yöntemlerle kullanmazlar,kullanamazlar.Mantık (doğru düşünme kuralları ) açısından bakıldığında 'Aristo mantığı ' bile iki eksenlidir.üçüncü yolu kabul etmez. Oysa modern mantık,olsılığa dayalı düşünmeyi gerekli kılar. yani aklın yolu bir olamaz. hiç bir zaman da olmadı. Burada ki yolu düşünme yöntemi olarak ele alsak bile, bu yol tek veya bir değildir.

 

Aristo' ya göre,doğru düşünmenin ilkelerinden biri,üçüncü halin imkansızlığı (yokluğu )dır.nesne ya siyahtır ya beyazdır,üçüncü olasılık yoktur.Oysa bu gün biz biliyoruz ki;siyahla beyazın arasında binlerce gri tonu var. modern mantık sayesinde olasılıklı düşünme olanağı bulduk ve artık hiçbir şey tek ve kesin değildir.Bilimsel veriler bile aksi ıspatlanana kadar kesindir.

 

Aklın yolu birdir düşüncesi;doğmatik,saplantılı,tekdüze,önkoşullu yol aramadır,daha doğrusu o yolda yürümektir.bu tür düşünmede gelişme,ilerleme olamaz,sürekli kendini yineleyen bir kısırdöngü oluşur.üstelik insanlar bir süre sonra o' bir yolu' kutsallaştırırlar ve dokunulmazlık zırhı giydirirler.O zaman sadece inanılır,düşünülmez veriler çıkar ortaya...günümüzde bile örnekleri çoktur.Bu tür düşünme insanımızın işine de gelir,üzerinde düşünmeden saptanmış doğruları kabullenir ve yaşamını ona göre kurar,sorgulamasına,eleştirmesine gerek yoktur.

 

aklın yolu bir değildir...aklın yolu bindir.insan sayısı kadardır.Düşünebilen,eleştirebilen,sorgulayabilen insan için yol çoktur,olasılıklıdır.Aynı olaya,duruma değişik açılardan bakıp farklı sonuçlara ulaşabilir.Sonuç aynı çıksa bile yollar farklıdır.örneklerini bilimde,özellikle de felsefede,sanat ta  fazlası ile bulmak mümkündür....

 

Düşünelim,sorgulayalım,araştıralım...daha ne yollar buluruz.

                                                                                                               

                                                                                                   sevgilerimle

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !