'' BİR '' HESAP

            iki kere iki

İki kere iki kaç eder? diye sorulunca hep aklıma iki fıkra gelir. Sizlerle paylaşmak istiyorum.

Birincisi; Kayserili bir tüccara sormuşlar: İki kere iki kaç eder? Hemen cevap vermiş: Alacam mı?, Satacam mı? Sonra devam etmiş.

- Alırsam 3, satarsam 5 eder.

NOT: Ahmet Küçük Bey Kayseri'li ama matematik öğretmeni olduğundan ve uzun zamandır Kayseri dışında olduğu için o hep 4 cevabını veriyor.

 

İkincisi, ünlü bir işadamı hesap uzmanı arıyormuş. Sekreterine, gazeteye ilan vermesini ve gelenler bir elemeye tabi tutulduktan sonra, seçilecek üç kişiyle görüşüp, birini seçeceğini söylemiş. Daha sonra seçilen üç kişiyle ayrı ayrı görüşmeye başlamış.

Odaya ilk aldığı adaya sormuş:

- Söyle bakalım, iki kere iki kaç eder?

- Dört eder efendim!

- Peki, teşekkür ederim, çıkabilirsiniz, benim aradığım kişi siz değilsiniz.

Patronun yanından çıkan kişi diğer iki adayın yanına gitmiş olayı onlara anlatmış ve işe alınmadığını belirtmiş. İkinci aday kendince fikir üretmiş, demek ki hemen dört eder demeyeceksin. Biraz düşünüyor gibi yapıp, hesaplar gibi yapıp söyleyecektin, sen bunun için kaybetmişsin...

Biraz sonra ikinci adayı çağırır patron ve aynı soruyu ona sorar:

- Söyle bakalım, iki kere iki kaç eder?

- Bir saniye efendim... izin verirseniz hesaplamalıyım... Aday kağıdı kalemi çıkarır ve hesapladıktan sonra cevap verir.

- Hesapladım. Dört eder efendim.

- Peki çok teşekkür ederim. Siz de benim aradığım kişi değilsiniz.

Biraz sonra, üçüncü aday da odaya çağırılır. Patron yine aynı soruyu sorar.

- Söyle bakalım, iki kere iki kaç eder?

Üçüncü aday, soruyu duyunca hemen pencereye yönelmiş. Perdeleri sıkı sıkı kapatmış. Ardından kapıyı kilitlemiş, etrafı dinlemiş bakmış hiç ses yok. Sessizce eğilmiş ve yavaşça,

- Kaç etmesini istiyorsunuz efendim? demiş.

Sizce Türkiye'nin ekonomisine siyasetine, mali politikalarına yön verenler, önemli kararlar alıp - uygulayanlar ya da uygulatanların, dalkavuk ya da yalakaların tavrını çok iyi yansıtmıyor mu?

Ne dersiniz ülkemizde iki kere iki kaç eder? diye sorulduğunda matematikçiler dışında kimler dört eder yanıtını veriyordur?

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !